www.materstvi.com • informace o příznacích těhotenství, porod krok za krokem, rizika těhotenství, těhotenské testy

Mateřství a zdraví ženy online rádce

informační portál na téma těhotenství, potrat, porod, příznaky...

Antikoncepce pro kojící ženy

Antikoncepce v průběhu kojení je věc velmi specifická, vyžaduje individuální přístup ke každé ženě. Je potřeba brát ohled jak na spolehlivost antikoncepční metody, tak i na vliv na kojení a dítě.

Kojení jako antikoncepce

Kojení lze považovat za jednu z antikoncepčních metod, protože hormon prolaktin, který umožňuje tvorbu mateřského mléka, současně blokuje menstruační cyklus. Kojit je však třeba každé čtyři hodiny a doba od porodu nesmí být delší než 6 měsíců. Délka této poporodní neplodnosti je však velmi individuální a je ovlivněna dalšími faktory, např. výživou. Po šesti měsících po porodu nebo s příchodem menstruace je vhodné se poohlédnout po jiné formě antikoncepce.

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce je v současnosti nejčastější antikoncepční metodou. Používají se tablety s obsahem čistě gestagenních hormonů, které nemají nepříznivý vliv na kojení. Na rozdíl od kombinovaných tablet neobsahují hormon estrogen, ale pouze hormon gestagen. Po skončení kojení se doporučuje přejít na kombinovanou estrogenně-gestagenní antikoncepci, která zaručí lepší účinnost.

Bariérová antikoncepce

Bariérová antikoncepce se vyskytuje v různých formách. Od kondomů, pesarů, až po gely či krémy. Je vhodná pro všechny ženy. Mechanická bariéra zabraňuje splynutí vajíčka a spermie.

Výhodou kondomu je jeho současná ochrana před pohlavními chorobami, snadná dostupnost. Nevýhodou je nižší stupeň ochrany (nebezpečí sklouznutí nebo prasknutí), snížení citlivosti při sexu.

Pesar je gumový nebo umělohmotný klobouček ve tvaru děložního čípku. Po nasazení na čípek brání splynutí vajíčka a spermie. Lze jej používat opakovaně jeden až dva roky, s tím, že každé dva až tři dny se vyndá a omyje. Je vhodný pro ženy, kterým nevyhovuje hormonální antikoncepce a jejichž partner nemůže např. z důvodu alergie používat kondom. Doporučuje se používat spolu se spermicidnímy krémy.

Spermicidní krémy obsahují speciální látky, které hubí spermie. Zavádí se do pochvy před pohlavním stykem. Jejich výhodou je finanční dostupnost a možnost volného prodeje bez lékařského předpisu. Nevýhodou je nízká spolehlivost, častý výskyt zánětů v důsledku narušení přirozené poševní mikroflóry.

Nitroděložní tělíska

Jsou velmi účinnou antikoncepční metodou a navíc nemají negativní vliv na kojení ani vývoj dítěte. Používají se především u žen, které již neplánují další těhotenství vůbec nebo alespoň v blízké době. Výhodou je velmi slabá menstruace, která někdy zcela vymizí. Nevýhodou může být jednorázová finanční náročnost. Zavádí se většinou na dobu pěti let. Po jeho vyndání odborným lékařem může žena ihned otěhotnět.

Injekční antikoncepce

Aplikuje se na dobu tří měsíců. Výhodou je finanční dostupnost a většinová absence menstruace. Nevýhodou je riziko úbytku kostní hmoty při dlouhodobém užívání.

Podkožní implantáty

Pomocí drobného chirurgického zákroku se zavede pod kůži na vnitřní straně paže hormonální tyčinka. Jejich účinnost se pohybuje v rozmezí od tří do pěti let. Poté je třeba implantát vyměnit za nový. Jejich účinnost bývá vyšší než u tablet. Výhodou je slabší menstruace, která někdy zcela vymizí.

Sterilizace

Je používána u žen, které již nechtějí nikdy otěhotnět nebo u žen, které by těhotenství mohlo vážně ohrozit na zdraví či na životě. Chirurgický zákrok se provádí těsně po porodu nebo přímo při porodu.

Pilulka „PO“

Lze ji užít v nutných případech, do 72 hodin od pohlavního styku, a to těsně po kojení. Další tableta se užije po 12 hodinách.

Informace o těhotenství
O těhotenství víme téměř vše. Máme pro vás podrobné informace o těhotenství, o jeho příznacích, o možných rizicích spojených s těhotenstvím. Nechybějí ani informace o těhotenství týden po týdnu. Dozvíte se mnoho důležitého o porodu a také o potratu. Máme pro vás i online rádce v oblasti antikoncepce, sterilizace či klimakteria.
WWW tipy
Pokud máte nepříjemné problémy s hemeroidy, zkuste řadu osvědčených přípravků. V dnešní době je velmi moderní bělení zubů. Zajímáte se o to jak léčit akné? Projděte si naše tipy. Zkuste nabídku z eshopu, který vám poradí tipy jak zhubnout. Řadu dívek i chlapců jistě zaujmou rady na akné. Dnes je velký problémem chřipka.
Rozhodla jste se pro umělé oplodnění? Doporučujeme vám využít odborných služeb centra asistované reprodukce EUROPE IVF International.