Každý člověk prochází různými životními etapami. Některé z nich jsou specifické určitému pohlaví. U žen se nejčastěji hovoří o tzv. klimakteriu.
Co je to klimakterium?
Klimakterium je proces postupných změn v hladinách ženských hormonů. V tomto období přestávají vaječníky produkovat ženské pohlavní hormony a nastupují hormonální změny, které ovlivňují celkový organismus ženy. Dochází k poruchám menstruačního cyklu. Menstruace se objevuje nepravidelně, s různou dobou trvání a různou silou. Po určité době se ztratí úplně (nastane tzv. menopauza).
Kdy klimakterium nastává?
Klimakterium nastává u každé ženy individuálně. Obecně lze říci, že se vyskytuje ve věku mezi 45-55 lety. Nástup tohoto období ovlivňuje řada faktorů – dědičnost, rasa, životní styl, ale i geografický faktor.
Jaké jsou příznaky klimakteria?
Klimakterium je doprovázeno řadou nepříjemných obtíží. Nejčastěji jde o:
V čem spočívá léčba?
Léčba spočívá v podávání léků obsahujících potřebné chybějící hormony. Hovoří se o tzv. hormonální substituční terapii. Jejím cílem je zmírnění uvedených obtíží a zabránění vzniku onemocnění v budoucnu. Hormony lze užívat ve formě tablet, náplastí, gelů či nosních sprejů. O zahájení léčby rozhodne gynekolog po absolvování potřebných vyšetřeních u ženy.
Hormonální substituční terapie ve formě tablet
Existují 2 způsoby terapie:
Ženy po vyjmutí dělohy užívají samotný estrogen každý den.
Hormonální substituční terapie ve formě gelu
Hormony se přes kůži vstřebají do krevního oběhu. Gel se aplikuje nejčastěji na ramena, paže, vnitřní strany stehen, obličej nebo krk. Nevýhodou je nepřesné dávkování hormonů.
Hormonální substituční terapie ve formě náplasti
Z náplasti se postupně uvolňuje určitá dávka hormonů. Výhodou je přesnější dávkování a méně častá aplikace. Náplast se mění 1-2x týdně. Nejčastěji se umisťuje na záda či hýždě, a to na čistou, suchou, nemastnou a neporušenou pokožku.
Hormonální substituční terapie ve formě podkožního implantátu
Tuto formu léčby používají především ženy s vyjmutou dělohou. Implantát se aplikuje pod kůži a poté se z něj po dobu přibližně 6 měsíců uvolňují hormony. Implantát je potřeba opakovaně vyjmout a aplikovat jiný na další období. Nevýhodou je potřebný chirurgický zákrok nutný k zavedení a také obtížné přerušení léčby při nežádoucích účincích.
Hormonální substituční terapie ve formě nosního spreje
Tato nejnovější metoda léčby umožňuje vstřebávání potřebné dávky hormonů prostřednictvím nosní sliznice.
Doplňková léčba
Léčbu lze podpořit i podpůrnými opatřeními. Jde především o pravidelný pohyb, posilování svalů pánevního dna, správnou životosprávu (hodně ovoce a zeleniny, dostatek tekutin, omezení kávy, alkoholu, čokolády, slaných a sladkých jídel, ukončení kouření). Doporučují se také přípravky z přírodních zdrojů, které mají obdobné účinky jako estrogeny (např. včelí mateří kašička a další).
Proces podobný klimakteriu probíhá také u mužů. Jde o tzv. andropauzu. Tento proces má však mnohem mírnější průběh. Mezi příznaky patří problémy se spánkem, vyčerpání, nadměrné pocení, vypadávání vlasů, vysychání pokožky, ztráta svalové hmoty, nadváha, deprese, problémy s erekcí. Zvyšuje se riziko onemocnění osteoporózou, diabetem i vzniku cévních onemocnění. Léčba spočívá stejně jako u žen v hormonální substituční terapii neboli užívání chybějících hormonů. Měla by být podpořena dodržováním správné životosprávy.