www.materstvi.com • informace o příznacích těhotenství, porod krok za krokem, rizika těhotenství, těhotenské testy

Mateřství a zdraví ženy online rádce

informační portál na téma těhotenství, potrat, porod, příznaky...

Klimakterium

Každý člověk prochází různými životními etapami. Některé z nich jsou specifické určitému pohlaví. U žen se nejčastěji hovoří o tzv. klimakteriu.

Co je to klimakterium?

Klimakterium je proces postupných změn v hladinách ženských hormonů. V tomto období přestávají vaječníky produkovat ženské pohlavní hormony a nastupují hormonální změny, které ovlivňují celkový organismus ženy. Dochází k poruchám menstruačního cyklu. Menstruace se objevuje nepravidelně, s různou dobou trvání a různou silou. Po určité době se ztratí úplně (nastane tzv. menopauza).

Kdy klimakterium nastává?

Klimakterium nastává u každé ženy individuálně. Obecně lze říci, že se vyskytuje ve věku mezi 45-55 lety. Nástup tohoto období ovlivňuje řada faktorů – dědičnost, rasa, životní styl, ale i geografický faktor.

Jaké jsou příznaky klimakteria?

Klimakterium je doprovázeno řadou nepříjemných obtíží. Nejčastěji jde o:

  • návaly horka, zvýšené pocení, poruchy spánku, nesoustředěnost, závratě, bolesti hlavy, bolesti kloubů, pocity malátnosti a únavy, trávicí obtíže, kolísání krevního tlaku
  • časté změny nálad, poruchy paměti, nervozita, úzkost, deprese
  • v důsledku nedostatku estrogenu ubývá vlhkost v pokožce – vznikají vrásky a pokožka rychleji stárne
  • v důsledku snížení hladiny hormonů se zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
  • dochází k úbytku kostní hmoty, což zvyšuje riziko vzniku osteoporózy
  • objevuje se inkontinence moči a zvýšené riziko vzniku zánětu močových cest
  • nastává změna procesu ukládání tuků, který se hromadí v atypických lokacích, vzniká riziko nadváhy, zvyšuje se hladina cholesterolu, ochabují prsy
  • v neposlední řadě se objevují i psychické obtíže, žena velmi silně vnímá změny vzhledu, neplodnost, odrostlé děti a spoustu dalších faktorů a může mít obavy z budoucnosti

V čem spočívá léčba?

Léčba spočívá v podávání léků obsahujících potřebné chybějící hormony. Hovoří se o tzv. hormonální substituční terapii. Jejím cílem je zmírnění uvedených obtíží a zabránění vzniku onemocnění v budoucnu. Hormony lze užívat ve formě tablet, náplastí, gelů či nosních sprejů. O zahájení léčby rozhodne gynekolog po absolvování potřebných vyšetřeních u ženy.

Hormonální substituční terapie ve formě tablet

Existují 2 způsoby terapie:

  • cyklická – ta se používá u žen, které ještě menstruují, estrogen se užívá po dobu 21 dní, po nich následuje 7 dní pauza, během které dojde ke krvácení
  • kontinuální – používá se u žen, které již nemenstruují, estrogen se užívá každý den, a to spolu s progestinem

Ženy po vyjmutí dělohy užívají samotný estrogen každý den.

Hormonální substituční terapie ve formě gelu

Hormony se přes kůži vstřebají do krevního oběhu. Gel se aplikuje nejčastěji na ramena, paže, vnitřní strany stehen, obličej nebo krk. Nevýhodou je nepřesné dávkování hormonů.

Hormonální substituční terapie ve formě náplasti

Z náplasti se postupně uvolňuje určitá dávka hormonů. Výhodou je přesnější dávkování a méně častá aplikace. Náplast se mění 1-2x týdně. Nejčastěji se umisťuje na záda či hýždě, a to na čistou, suchou, nemastnou a neporušenou pokožku.

Hormonální substituční terapie ve formě podkožního implantátu

Tuto formu léčby používají především ženy s vyjmutou dělohou. Implantát se aplikuje pod kůži a poté se z něj po dobu přibližně 6 měsíců uvolňují hormony. Implantát je potřeba opakovaně vyjmout a aplikovat jiný na další období. Nevýhodou je potřebný chirurgický zákrok nutný k zavedení a také obtížné přerušení léčby při nežádoucích účincích.

Hormonální substituční terapie ve formě nosního spreje

Tato nejnovější metoda léčby umožňuje vstřebávání potřebné dávky hormonů prostřednictvím nosní sliznice.

Doplňková léčba

Léčbu lze podpořit i podpůrnými opatřeními. Jde především o pravidelný pohyb, posilování svalů pánevního dna, správnou životosprávu (hodně ovoce a zeleniny, dostatek tekutin, omezení kávy, alkoholu, čokolády, slaných a sladkých jídel, ukončení kouření). Doporučují se také přípravky z přírodních zdrojů, které mají obdobné účinky jako estrogeny (např. včelí mateří kašička a další).

Proces podobný klimakteriu probíhá také u mužů. Jde o tzv. andropauzu. Tento proces má však mnohem mírnější průběh. Mezi příznaky patří problémy se spánkem, vyčerpání, nadměrné pocení, vypadávání vlasů, vysychání pokožky, ztráta svalové hmoty, nadváha, deprese, problémy s erekcí. Zvyšuje se riziko onemocnění osteoporózou, diabetem i vzniku cévních onemocnění. Léčba spočívá stejně jako u žen v hormonální substituční terapii neboli užívání chybějících hormonů. Měla by být podpořena dodržováním správné životosprávy.

Informace o těhotenství
O těhotenství víme téměř vše. Máme pro vás podrobné informace o těhotenství, o jeho příznacích, o možných rizicích spojených s těhotenstvím. Nechybějí ani informace o těhotenství týden po týdnu. Dozvíte se mnoho důležitého o porodu a také o potratu. Máme pro vás i online rádce v oblasti antikoncepce, sterilizace či klimakteria.
WWW tipy
Pokud máte nepříjemné problémy s hemeroidy, zkuste řadu osvědčených přípravků. V dnešní době je velmi moderní bělení zubů. Zajímáte se o to jak léčit akné? Projděte si naše tipy. Zkuste nabídku z eshopu, který vám poradí tipy jak zhubnout. Řadu dívek i chlapců jistě zaujmou rady na akné. Dnes je velký problémem chřipka.
Rozhodla jste se pro umělé oplodnění? Doporučujeme vám využít odborných služeb centra asistované reprodukce EUROPE IVF International.