www.materstvi.com • informace o příznacích těhotenství, porod krok za krokem, rizika těhotenství, těhotenské testy

Mateřství a zdraví ženy online rádce

informační portál na téma těhotenství, potrat, porod, příznaky...

Nehormonální antikoncepce

Než se žena rozhodne pro plánované mateřství, musí umět zabránit nežádoucímu těhotenství. Nejčastější volbou bývá užívání hormonální antikoncepce. V dnešní době si však lze vybrat také ze široké škály nehormonální antikoncepce. Ta nechrání před nechtěným otěhotněním pomocí hormonů, ale přirozenou, bariérovou nebo chemickou cestou. Při rozhodování o vybrání vhodné antikoncepce hravě roli věk ženy, její zdravotní stav, finanční možnosti, ale také to, za jak dlouho a jestli vůbec plánuje děti.

Přerušovaná soulož

Při ní muž přeruší pohlavní styk před výronem semene tak, aby se spermie nedostaly do pochvy. Tato metoda je v České republice velmi oblíbená, je však také velmi nespolehlivá a klade vysoké nároky na sebekontrolu partnera. Navíc k úniku spermií dochází většinou již před dosažením orgasmu.

Metoda plodných a neplodných dnů

Využívá toho, že žena může otěhotnět pouze několik dní v průběhu měsíčního cyklu. Plodné období ženy začíná sedm dní před ovulací a končí tři dny po ovulaci. Spolehlivost metody není velká, vyžaduje dlouhodobé sledování měsíčního cyklu a správné určení ovulace, např. podle kalendářové metody, měření bazálních teplot nebo podle hlenové metody.

Kondom

Jde o návlek na penis, nejčastěji vyrobený z latexu, na jehož konci je rezervoár na ejakulát. Výhodou kondomu je jeho současná ochrana před pohlavními chorobami, snadná dostupnost. Nevýhodou je nižší stupeň ochrany (nebezpečí sklouznutí nebo prasknutí), snížení citlivosti při sexu. Kondom je v současnosti nejpoužívanější mužskou antikoncepční metodou.

Poševní pesar

Pesar je gumový nebo umělohmotný klobouček ve tvaru děložního čípku. Po nasazení na čípek brání splynutí vajíčka a spermie. Lze jej používat opakovaně jeden až dva roky, s tím, že každé dva až tři dny se vyndá a omyje. Je vhodný pro ženy, kterým nevyhovuje hormonální antikoncepce a jejichž partner nemůže např. z důvodu alergie používat kondom. Doporučuje se používat spolu se spermicidnímy látkami. Výhodou je možnost opakovaného použití. Nevýhodou je obtížné zavádění.

Spermicidní látky

Spermicidní krémy obsahují speciální látky, které hubí spermie. Zavádí se do pochvy před pohlavním stykem, a to ve formě tablet, čípků, krémů nebo tamponů. Jejich výhodou je finanční dostupnost, snadné použití a možnost volného prodeje bez lékařského předpisu. Nevýhodou je nízká spolehlivost, častý výskyt zánětů v důsledku narušení přirozené poševní mikroflóry.

Nitroděložní tělíska

Jsou velmi účinnou antikoncepční metodou. Navíc je lze použít i při kojení, protože nemají negativní vliv na tvorbu mléka ani vývoj dítěte. Používá se především u žen, které již neplánují další těhotenství vůbec nebo alespoň v blízké době. Výhodou je jednoduché použití, dlouhá doba použitelnosti tělíska. Nevýhodou může být jednorázová finanční náročnost a povinné lékařské prohlídky. Zavádí se většinou na dobu pěti let. Po jeho vyndání odborným lékařem může žena ihned otěhotnět.

Sterilizace

Ženská sterilizace spočívá v přerušení vejcovodů. Je používána u žen, které již nechtějí nikdy otěhotnět nebo u žen, které by těhotenství mohlo vážně ohrozit na zdraví či na životě. Chirurgický zákrok se provádí těsně po porodu nebo přímo při porodu.

Mužská sterilizace spočívá v přerušení chámovodů. Stejně jako u žen, i u mužů způsobuje tato metoda trvalou neplodnost. Proto je vhodná pro starší lidi, kteří už nechtějí mít děti.

Informace o těhotenství
O těhotenství víme téměř vše. Máme pro vás podrobné informace o těhotenství, o jeho příznacích, o možných rizicích spojených s těhotenstvím. Nechybějí ani informace o těhotenství týden po týdnu. Dozvíte se mnoho důležitého o porodu a také o potratu. Máme pro vás i online rádce v oblasti antikoncepce, sterilizace či klimakteria.
WWW tipy
Pokud máte nepříjemné problémy s hemeroidy, zkuste řadu osvědčených přípravků. V dnešní době je velmi moderní bělení zubů. Zajímáte se o to jak léčit akné? Projděte si naše tipy. Zkuste nabídku z eshopu, který vám poradí tipy jak zhubnout. Řadu dívek i chlapců jistě zaujmou rady na akné. Dnes je velký problémem chřipka.
Rozhodla jste se pro umělé oplodnění? Doporučujeme vám využít odborných služeb centra asistované reprodukce EUROPE IVF International.