www.materstvi.com • informace o příznacích těhotenství, porod krok za krokem, rizika těhotenství, těhotenské testy

Mateřství a zdraví ženy online rádce

informační portál na téma těhotenství, potrat, porod, příznaky...

Porod krok za krokem

V květnu 2010 britskou veřejnost zaujal případ porodu, který nastávající tatínek zvládl za pomoci instruktážního videa na Youtube, jež popisovalo zásady úspěšného porodu v taxíku. I když tento – možná trochu výstřední – případ ukazuje, že porod může dobře dopadnout i za skutečně polních podmínek, stále platí, že opravdu nejbezpečnější je odevzdat se do rukou lékařů. Máme-li přitom na mysli přímo české porodníky a porodnice, můžete být ještě o něco klidnější než v případě, kdy by se vaše dít chystalo ve většině ostatních zemí světa: Česká republika se totiž dlouhodobě může pochlubit jednou z nejnižších poporodních úmrtností novorozenců na světě. A jak tento „český zázrak“ vypadá v praxi? Na to se teď společně podíváme.

Dá se říci, že každý porod vlastně začíná ještě před jeho samotným propuknutím. Jde o to, abychom v rámci možností co nejlépe odhadli správný čas k odchodu do porodnice, a vyhnuli se tak situacím, v nichž k porodu dojde bůhvíkde, anebo naopak v případě předčasné návštěvy bůhvíkdy.

Stoprocentní jistotu a přesnou představu samozřejmě nebudete mít nikdy, zároveň se ale můžete naučit jak rozeznat tzv. poslíčky – předporodní stahy, které ohlašují, že v několika následujících hodinách, ale klidně třeba i dnech, by dítě konečně mělo přijít na svět. Samozřejmě také vždy počítáme i se samotnou délkou celého těhotenství, která je zpravidla čtyřicet týdnů.

Porod na videu


Ale vraťme se k „poslíčkům“. Ty představují jakousi přípravu na vlastní porod, a bolest, která je provází, se potom co do své intenzity dá velice snadno splést s bolestí při porodu. Zároveň ji ale můžete odlišit: jde zde o to, že na rozdíl od porodu tyto stahy postupně nezesilují, a zároveň nejsou pravidelné. Jistotu potom získáte, pokud si lehnete do vany napuštěné teplou vodou – jde-li o předporodní stahy, bolest by se měla zmírnit a ustoupit.

Stejně tak ale existují i situace, v nichž je nutné do porodnice odjet okamžitě, a to třeba i bez ohledu na předpokládaný termín porodu. Pokud zjistíte, že plodová voda je žlutá, hnědá, zelená, obsahuje čerstvou(!) krev, případně rovnou začnete krvácet, je na místě okamžitě zavolat sanitku. Stejné je to i tehdy, kdy necítíte pravidelné stahy dítěte, nebo jsou-li naopak nebývale silné.

Rychlý zásah potom není potřeba v situacích, kdy odteče plodová voda a nepřichází kontrakce, případně pokud se objevují zhruba po pěti minutách, nebo častěji ale spolu s tlakem na konečník. Pak obvykle stačí dorazit do porodnice asi do dvou hodin.

Dostaneme-li se nakonec do porodnice, přichází obvykle nejprve vyšetření spojené s příjmem, a následně tzv. porodní doby, které se celkově rozlišují tři. V průběhu tohoto vyšetření má rodička právo být seznámena se všemi procedurami, které ji čekají. Dodejme jenom, že tato obvyklá vyšetření nejsou povinná, a rodička tak má právo je odmítnout. Zároveň je ale zřejmě každému jasné, že tímto odmítnutím příliš nezískáte, a lékaři vyšetření důrazně doporučují.

První porodní doba obvykle trvá mezi čtyřmi až deseti hodinami, pokud ale nejde o první porod, může být kratší. V jejím průběhu má rodička zpravidla k dispozici zkušenou porodní asistentku, která často dohlíží pouze na ni, a mnohdy potom vede i samotný porod.

Během této první doby by pak rodička měla chodit nebo naopak sedět, případně polehávat na boku. Důležité je především se vyhnout dlouhému ležení v poloze na zádech.

Druhá doba porodní pak přichází v situaci, kdy se nepříjemné stahy prodlužují, a jsou stále častější. Právě tehdy je nutné aktivně tlačit, ale vždy až po tzv. „otevření“! V opačném případě může dojít k nepříjemným komplikacím.

Během druhé doby porodní je dítě po její převážnou, a někdy dokonce celou, dobu sledováno prostřednictvím monitoru, čímž se předchází riziku nedostatku kyslíku. Druhá doba potom končí příchodem novorozence, a přestřihnutím jeho pupečníkové šňůry.

Tímto ale ještě porod zdaleka neskončil. V třetí porodní době je totiž nutné porodit ještě placentu a pozorně rodičku hlídat – právě tehdy totiž dochází k nejčastějším porodním komplikacím, a rodička v této fázi může ztratit mnoho krve. Tato fáze důkladného dozoru obvykle trvá asi dvě hodiny, a její důležitou součástí je i brzké přiložení dítěte k matce – jeho sání z prsou totiž napomáhá stažení dělohy.

Informace o těhotenství
O těhotenství víme téměř vše. Máme pro vás podrobné informace o těhotenství, o jeho příznacích, o možných rizicích spojených s těhotenstvím. Nechybějí ani informace o těhotenství týden po týdnu. Dozvíte se mnoho důležitého o porodu a také o potratu. Máme pro vás i online rádce v oblasti antikoncepce, sterilizace či klimakteria.
WWW tipy
Pokud máte nepříjemné problémy s hemeroidy, zkuste řadu osvědčených přípravků. V dnešní době je velmi moderní bělení zubů. Zajímáte se o to jak léčit akné? Projděte si naše tipy. Zkuste nabídku z eshopu, který vám poradí tipy jak zhubnout. Řadu dívek i chlapců jistě zaujmou rady na akné. Dnes je velký problémem chřipka.
Rozhodla jste se pro umělé oplodnění? Doporučujeme vám využít odborných služeb centra asistované reprodukce EUROPE IVF International.