www.materstvi.com • informace o příznacích těhotenství, porod krok za krokem, rizika těhotenství, těhotenské testy

Mateřství a zdraví ženy online rádce

informační portál na téma těhotenství, potrat, porod, příznaky...

Potrat

V posledních letech jsme si zvykli vnímat potrat především jako téma, ke kterému se vyjadřují jeho političtí odpůrci a naopak jeho zastánci. Svých patnáct minut slávy si užil i pravoslavný kněz, který před brněnskou nemocnicí pravidelně vykřikoval biblické texty, jimiž chtěl od potratů odradit v nemocnici ležící ženy a dostat na svou stranu i kohokoliv, kdo kolem něj prošel. Skutečnost je dnes ale bohužel o poznání smutnější: přibývá totiž samovolných potratů, které tvoří zhruba třetinu jejich celkového počtu. K tomu dodejme, že potratem dnes v Čechách končí každé čtvrté těhotenství. Současná realita potratů se tak neodehrává ani tolik v kolbišti politických sporů, případně v hlavách nejrůznějších podivínů. Jde o důležité téma, s nímž se v životě sebe a svojí rodiny setkal už téměř každý z nás.

Co do celkového počtu potratů se v ničem příliš neodlišujeme od evropského průměru. Odborníci přitom tvrdí, že tato čísla se do budoucna s největší pravděpodobností již příliš měnit nebudou.

Ruku v ruce se sílící oblibou užívání antikoncepce a prevence samovolných potratů totiž šlo i výrazně snižování jejich počtu. Ještě před dvaceti lety tak na jedno narozené dítě vycházel jeden potrat. Od té doby se lékařům podařilo odvést obrovský kus práce v oblasti zdravotních rizik, a současný stav je tak dán spíše životním stylem.

Potrat video

Za zmíněný nárůst počtu samovolných potratů potom není ani tolik současná úroveň lékařské péče, jako spíše zvyšující se věk prvorodiček. Podle lékařů je ideální věk pro otěhotnění mezi dvaceti a pětadvaceti lety, zatímco současným trendem je spíše odkládání mateřství na dobu klidně o deset let později.

Česká republika dnes patří k zemím, kde za splnění určitých podmínek lze k potratu přistoupit bez omezení, což platí v období do konce 12. týdne těhotenství. Do 24. týdne lze k interrupci přistoupit z genetických důvodů. Zároveň ale platí, že v případech, kdy se ukáže, že je ohrožen život matky, případně je doloženo budoucí těžké poškození dítěte, existuje možnost potratu kdykoliv v průběhu celého těhotenství.

Každý potrat pochopitelně představuje významný zásah do života každé ženy, a proto se ani dnes neobejde bez výrazných rizik. Ty přitom nepředstavují jen možné nežádoucí následky spojené s bezprostředním zákrokem, ale stejně tak hrozí i rizika dlouhodobého charakteru. Možná rizika se samozřejmě vždy liší případ od případu. Vliv tak na ně má jak celkový zdravotní stav a délka těhotenství, tak třeba i použitá technika. Obecně přitom platí, že v brzkých fázích těhotenství jsou rizika těch nejtěžších komplikací výrazně nižší.

Co se týče rizik při samotném zákroku, v dnešní době k nim již naštěstí dochází jen vzácně. V minulosti šlo přitom především o různé záněty, jež byly často způsobeném odchylkou od běžného tvaru dělohy, případně mimoděložním těhotenstvím.

Větší riziko tak v současnosti představují spíše tzv. pozdní následky potratu. Sem patří jak záněty, tak i poruchy menstruačního cyklu nebo v neposlední řadě různé psychické obtíže. Možné infekce spojené s vlastním zákrokem přitom není radno podceňovat: jejich výsledkem totiž může být zneprůchodnění vejcovodů, a tím i možná neplodnost! Nedílnou součástí každého plánovaného potratu by tak měl být důkladný rozhovor s lékařem.

Informace o těhotenství
O těhotenství víme téměř vše. Máme pro vás podrobné informace o těhotenství, o jeho příznacích, o možných rizicích spojených s těhotenstvím. Nechybějí ani informace o těhotenství týden po týdnu. Dozvíte se mnoho důležitého o porodu a také o potratu. Máme pro vás i online rádce v oblasti antikoncepce, sterilizace či klimakteria.
WWW tipy
Pokud máte nepříjemné problémy s hemeroidy, zkuste řadu osvědčených přípravků. V dnešní době je velmi moderní bělení zubů. Zajímáte se o to jak léčit akné? Projděte si naše tipy. Zkuste nabídku z eshopu, který vám poradí tipy jak zhubnout. Řadu dívek i chlapců jistě zaujmou rady na akné. Dnes je velký problémem chřipka.
Rozhodla jste se pro umělé oplodnění? Doporučujeme vám využít odborných služeb centra asistované reprodukce EUROPE IVF International.