www.materstvi.com • informace o příznacích těhotenství, porod krok za krokem, rizika těhotenství, těhotenské testy

Mateřství a zdraví ženy online rádce

informační portál na téma těhotenství, potrat, porod, příznaky...

Příznaky těhotenství

Již jsme si zvykli, že v dnešní době více než co jiného příchod těhotenství označuje výsledek těhotenského testu. Scény z koupelen v nichž mladá žena s napětím sleduje jeho zabarvení se staly pevnou součástí desítek více či méně romantických snímků. To ale v žádném případě neznamená, že by tak ztratily svou cenu přirozené příznaky těhotenství, jimiž se vstup do tohoto období u každé ženy ohlašuje. Nejde jen o to, že těhotenské testy některým lidem připadají příliš neosobní. Výhodou lidského těla oproti testu je totiž především skutečnost, že těhotenství se svými příznaky ohlašuje již od samotného svého počátku, a tedy ne až několik po vynechání periody, jako je tomu v případě těhotenského testu. Naučíte-li se tak být k sobě trochu vnímaví, můžete mít jasno ještě o něco dříve.

Jedním z příznaků těhotenství, jež přichází brzy po oplodnění je nutkání k močení. Jde o to, že tělo již od začátku vyvíjí budoucí placentu. Během toho tělo produkuje látku, která člověka nutí k tomu, aby se zbavoval i naprosto zanedbatelného množství moči. Výsledkem tak je situace, kdy máte silnou potřebu močení, ale výsledkem je jen několik kapek. Sám o sobě tento projev pochopitelně k těhotenství neodkazuje, vždy jde o další příznaky.

Druhým typickým příznakem, jímž na sebe krátce po početí ukazuje začínající těhotenství jsou potom pocity nevolnosti, jež snadno mohou vyústit i ve zvracení. I když jeden z velice rozšířených mýtů dodnes hovoří o tzv. ranních nevolnostech, nenechte se jím zmást! Nepříjemné pocity podrážděného žaludku, nevolnost a zvracení se v našem případě mohou projevit v kteroukoliv denní či noční dobu. Můžeme nanejvýš říci, že nevolnost může být hůře pociťována po procitnutí z dlouhého spánku, anebo například několika hodinách bez jídla.

Což je také důvodem, proč se proto ženám na začátku těhotenství doporučuje jíst malé porci v krátkých časových odstupech, a samozřejmě se vyhnout i všem mastnějším jídlům. Podle lékařů určitou úlevu může přinést i mátový čaj.

S těmito těhotenskými nevolnostmi souvisí i neméně obvyklé pocity neobvyklé únavy. Snadno se tak zjistíte, že vás to často táhne k alespoň krátkému šlofíku přes den. Opět nejde o žádný neobvyklý úkaz, nebo snad dokonce důvod k obavám. Spolu s početím se totiž v ženském těle rychle zvyšuje hladina progestronu, přičemž přirozeným účinkem uvolňování tohoto hormonu je právě uklidnění a pocit únavy. Stejně tak je tělo vyčerpané i z rychlého vývoje embrya.

Prakticky od prvních dnů je těhotenství rovněž doprovázeno změnami prsou, které značí, že se vaše tělo intenzivně začíná připravovat na nadcházející období kojení. Prsa se vám tak budou zdát citlivější na dotek, a více napjatá. Zvětší svoji velikost a mohou být i částečně oteklá. Stejně tak se v nich někdy vyskytují i pocity brnění. Jde zde o důsledek procesu, v němž v prsou začínají fungovat ml éčné žlázy, a do prsou se tak zároveň dostává i více krve.

Typickým příznakem těhotenství je potom samozřejmě i vynechání menstruace, s nímž se v medicínském jazyce setkáte pod jménem amenorea. Opět jde o součást hormonálních změn provázejících těhotenství. Zároveň ale platí, že může dojít i k případům, kdy se menstruace objeví i tehdy, pokud skutečně otěhotníte. Chováte-li právě takové podezření, nezbývá než se obrátit na lékaře, který vám bezpečně řekne na čem jste.

Na závěr nám ještě nezbývá než se zmínit o poslední skupině příznaků těhotenství, které opět patří k těm, jimž se mezi lidmi připisuje největší důležitost. Jde o známé, tzv. těhotenské chutě. Ty provází již první týdny těhotenství, a často s nimi bývá spojena i neobvyklá citlivost na nejrůznější vůně a pachy. Nejenže vás tak budit honit mlsná, ale zároveň můžete brzy zjistit, že zápacjy jež vám donedávna nevadily vás najednou obtěžují a podobně.

Informace o těhotenství
O těhotenství víme téměř vše. Máme pro vás podrobné informace o těhotenství, o jeho příznacích, o možných rizicích spojených s těhotenstvím. Nechybějí ani informace o těhotenství týden po týdnu. Dozvíte se mnoho důležitého o porodu a také o potratu. Máme pro vás i online rádce v oblasti antikoncepce, sterilizace či klimakteria.
WWW tipy
Pokud máte nepříjemné problémy s hemeroidy, zkuste řadu osvědčených přípravků. V dnešní době je velmi moderní bělení zubů. Zajímáte se o to jak léčit akné? Projděte si naše tipy. Zkuste nabídku z eshopu, který vám poradí tipy jak zhubnout. Řadu dívek i chlapců jistě zaujmou rady na akné. Dnes je velký problémem chřipka.
Rozhodla jste se pro umělé oplodnění? Doporučujeme vám využít odborných služeb centra asistované reprodukce EUROPE IVF International.