www.materstvi.com • informace o příznacích těhotenství, porod krok za krokem, rizika těhotenství, těhotenské testy

Mateřství a zdraví ženy online rádce

informační portál na téma těhotenství, potrat, porod, příznaky...

Průběh těhotenství

Těhotenství je proces od početí (koncepce) do doby, kdy je potomstvo schopno života mimo dělohy. Začíná početím a končí porodem. Těhotenství trvá asi 40 týdnů od prvního dne posledního menstruačního cyklu do porodu (38 týdnů od oplodnění). Těhotenství se dělí do tří trimestrů. Říká se, že těhotenství je nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Na druhou stranu je však také nutné říci, že jde o velmi náročné období, co se týče fyzických a psychických změn.

I. trimestr

Počátek těhotenství je nejrizikovějším obdobím co se potratu týče. V prvním trimestru totiž hrozí nejvyšší riziko spontánního potratu plodu. Ten je často výsledkem defektů plodu, jeho rodičů, nebo poškození způsobeného po početí.

1. týden a 2. týden
Těhotenství začíná prvním dnem poslední menstruace. Ve skutečnosti však žena ještě v prvních dvou týdnech není těhotná. Při pravidelném menstruačním cyklu totiž doje k ovulaci neboli uvolnění vajíčka až ve třetím týdnu.

3. týden
V tomto týdnu dochází ke skutečnému otěhotnění, tzn. k oplodnění vajíčka spermií. Vajíčko se změní ve sloučeninu buněk - tzv. blastocystu, které se dělí na dvě části - z té první části vzniká plod a z druhé části placenta. V tomto týdnu již dochází k určení pohlaví, barvy očí a vlasů Vašeho budoucího potomka.

4. týden
Z buněk se začíná vyvíjet embryo a placenta. Velikost embrya však není větší než 1mm. V tomto období dochází v těle ženy ke zvýšení tvorby hormonů estrogenu a progesteronu. V této fázi těhotenství je v těle již velké množství těhotenského hormonu (hCG). Ani ve 4. týdnu těhotenství však nebývají na těle ženy žádné okem viditelné změny. Všechny příznaky a fáze těhotenství se odehrávají pouze uvnitř.

5. týden
V 5. týdnu dochází u embrya k vývinu nervového systému, mozku a míchy, dále očí a uší, trávicího systému, svalů, ledvin, srdce a kostry. Výživu embrya zajišťuje placenta. Jeho velikost bývá v průměru asi 1,5mm. V těle ženy dochází k dalšímu vývinu placenty a pupečníku.

6. týden
Srdce embrya už začíná bít a jeho přibližně 3 mm velkým tělem cirkulují červené krvinky. V tomto období dochází také k tvarování hlavičky.

7. týden
V 7. týdnu se začínají tvarovat rty a jazyk, lze rozeznat i základy ručiček a nožiček. Celkový vzhled se začíná podobat člověku. Hlava je však neúměrně velká zbytku těla. Velikost embrya je v tomto období 11-13 mm. Srdíčko, které je již rozděleno na pravou a levou komoru, bije 2x rychleji než srdce budoucí maminky.

8. týden
Velikost embrya je zhruba 18 mm. Dochází k úpravě mozku, míchy, srdce, jater, ledvin a žaludku. Zcela viditelné jsou již oční víčka, prsty na rukou a na nohou. Oční víčka však zůstanou až do 27. týdne zavřená.Kůže je zatím průsvitná. Ve stěně dělohy dochází ke vzniku úponového stvolu, který zajišťuje plodu dodávku živin. Kostra je tvořena zatím chrupavkou, začínají se tvořit klouby. Děťátko je již schopné se pohybovat. Maminka však tyto pohyby zatím nedokáže rozpoznat.

9. týden
Embryo, které je velké zhruba 25 mm se odborně nazývá "fetus". V 9. týdnu je již schopné pohybovat zápěstím. Začínají se také formovat genitálie, avšak na ultrazvuku se ještě pohlaví v tomto týdnu rozpoznat nedá. Ruce, nohy i oční víčka se již formují do finální podoby. Vyvíjí se také základy bránice pro budoucí dýchání.

10. týden
Od 10. týdne se již hovoří o plodu, nikoliv o embryu. Plod je velký zhruba 38 mm. Dochází k tvorbě zubů a kostí. Dobře viditelné jjsou prsty i lokty a pokračuje také vývoj genitálií. Nervový systém je již schopný pomalu reagovat. Srdíčko je zcela vyvinuté. V dásních dochází ke vzniku základů pro zuby. Velikost plodu je zhruba 35 mm.

11. týden
V 11. týdenu začínají pracovat ledviny, játra a trávicí ústrojí. V této chvíli si může budoucí maminka oddychnout, jelikož dochází k poklesu rizika vzniku vývojových vad. Velikost plodu je zhruba 50 mm. Je schopno polykat a kopat, začíná také růst nehtů. Pozoruhodná je vskutku nepoměrná velikost hlavy, ta totiž tvoří polovinu celkové velikosti plodu.

12. týden
Plod nyní měří zhruba 60 mm. Dokáže již otevírat ústa, pohybovat rukama a nohama. Nastává rychlý rozvoj nervového systému. Rostou také nehty a ochlupení. Plod již dosáhl konce I. trimestru.

II. trimestr

13. týden
Děťátko nyní měří zhruba 70 mm. Díky vibracím již dokáže vnímat zvuky, např. hlas maminky. Střeva, která byla původně součástí pupečníku, se přesunují na své správné místo - tzn. do břišní dutiny. Vyvíjí se jazyk a hlasivky. Oči se posunují více k sobě.

14. týden
Velikost děťátka je zhruba 85 mm. Jeho růst je nyní mnohem rychlejší. Zlepšují se dýchací pohyby, i když dýchat zatím děťátko nepotřebuje, kyslík mu dodává do krve placenta. Ve 14. týdnu již také může otáčet hlavou a natahovat prsty na rukou a na nohou. Na hlavičce již rostou první vlásky.

15. týden
Velikost děťátka je zhruba 110 mm. Začíná růst obočí. Dochází k vývinu sluchu. Objevuje se také jemné ochlupení celého těla, nazývající se "lanugo".

16. týden
Děťátko je již schopné kopat. Je možné, že některé ženy dokáží rozeznat tyto pohyby v podobě "motýlků v břiše". Kostra, která je tvořená chrupavkou, už začíná kostnatět, klouby jsou již zcela pohyblivé a díky nervovému systému jsou pohyby děťátka koordinovanější. V 16. týdnu již lze pomocí ultrazvuku rozeznat pohlaví děťátka.

17. týden
Růst děťátka je nyní velmi rychlý. Dochází k ukládání tuku pod kůži, což udržuje žádanou teplotu těla i energii. Dítě již dokáže vnímat zvuky i z vnějšího prostředí. Velikost dosahuje přibližně 11-12 cm.

18. týden
V 18. týdnu již umí Vaše 14 cm velké děťátko sát, kopat, škytat, zívat i dělat grimasy. Dochází k dalšímu vývoji plic. Celkově je děťátko v tomto období velmi aktivní.

19. týden
V tomto týdnu dochází ke spojení svalů a mozku pomocí nervů, díky čemuž miminko kope, točí se a natahuje se. Žlázy v kůži začínají vylučovat tzv. mázek, který chrání kůži v plodové vodě. V trávicím ústrojí se tvoří žaludeční šťávy, které pomáhají vstřebávat amniotickou tekutinu, kterou dítě polyká.

20. týden
V této fázi těhotenství se vyvíjí důležité lidské smysly jako je chuť, čich, sluch a hmat. Děťátko, které je přibližně 15-16 cm velké, už dokáže rozpoznat maminky hlas. Povrch děťátka je pokryt tzv. vernix caseosa, což je v podstatě ochrana proti dlouhému pobytu v plodové vodě.

21. týden
V tomto týdnu již miminko začíná polykat plodovou vodu, která je pro něj zdrojem výživy a zároveň pomocníkem dalšího vývoje trávicího systému. Činí se i ledviny, které tvoří moč a zbavují tak tělo škodlivých látek. Na jazyku se tvoří chuťové pohárky. Velikost děťátka je přibližně 18 cm.

22. týden
V tomto týdnu začínají růst první zoubky. Oči jsou již plně vyvinuty, avšak duhovka ještě nemá žádné zbarvení. Velikost děťátka je přibližně 19 cm.

23. týden
V tomto období je již dětátko poměrně citlivé na zvuky zvenčí. Zatímco příliš hlasité nebo nepříjemné zvuky jej mohou podráždit, příjemné tóny děťátko naopak uklidní a dobře naladí. Velikost děťátka je přibližně 20 cm.

24. týden
Na 24. týdnu se začínají se utvářet bílé krvinky, které jsou pro děťátko velmi důležité při boji s infekcí. V případě předčasného porodu se tak zvyšuje šance děťátka na přežití. Při narození na 24. týdnu se odhaduje dvacetiprocentní šance. Dále se vyvíjí dýchací cesty a plíce, které budou co nevidět zajišťovat výměnu kyslíku. Velikost děťátka je přibližně 21 cm.

25. týden
Plíce jsou již pomalu připravené na první vdech. Dotváří se genitálie. Srdíčko děťátka poměrně silně bije. Pupeční šňůra se zvětšuje. Obsahuje totiž žílu a dvě tepny obalené rosolem pro ochranu proti jejich zauzlení. Velikost děťátka je přibližně 22 cm.

26. týden
Dochází k dokončení vývinu očí. Doposud zavřená oční víčka se již připravují na brzké otevření. Velmi rychle se v tomto období vyvíjí mozek. Dochází také ke zpevnění páteře děťátka. Velmi dobře již dokáže reagovat na Vaše doteky na bříško. Velikost děťátka je přibližně 23 cm.

27. týden
V tomto období si bude děťátko rádo cucat prst, čímž dochází k trénování sacího reflexu, který bude děťátko později potřebovat při kojení. Vývoj očí je již zcela dokončený. Pomalu se otevírají oční víčka. Děťátko je tak schopné reagovat už i na změny světla. Jeho velikost je přibližně 24 cm.

III. trimestr

28. týden
Poloha děťátka se velmi často mění. Jeho pohyby jsou již koordinované, často kope. Díky jeho polohám mohou na bříšku vzniknout různé výčnělky. Velikost děťátka je přibližně 25 cm.

29. týden
V tomto období děťátko velmi rychle nabírá váhu. Zrychluje se vývoj mozku. Na kůži se utváří záhyby a rýhy. Velikost děťátka je přibližně 26 cm. 

30. týden
Na 30. týdnu se děťátko už může otočit hlavičkou dolů, díky čemuž se mamince zvýší tlak na pánevní dno, což může být někdy nepříjemné. Velikost děťátka je přibližně 27 cm.

31. týden
V tomto týdnu se začínají tvořit řasy a obočí. Také oční duhovka může měnit barvu. Zbarvení duhovky se však mění ještě po dobu dalších asi 6 měsíců po narození. Děťátko již otvírá víčka, je-li vzhůru, a zavírá, když spí. Velikost děťátka je přibližně 28 cm.

32. týden
Všechny smysly jsou již ve 32. týdnu plně vyvinuté. Barva kůže děťátka začíná mít narůžovělý nádech, a to díky podkožnímu tuku. Pohyby nabírají stále na intenzitě. Děťátko umí otáčet hlavičkou ze strany na stranu. Jeho velikost je přibližě 29 cm.

33. týden
V tomto období je děťátko veliké přibližně 30 cm. Jeho touha po pohybu je stále velká, avšak prostor dělohy mu začíná být trochu stísněný.

34. týden
Pokračuje vývoj imunitního systému, který je tolik důležitý pro boj s infekcemi. V případě předčasného porodu na 34. týdnu je již šance děťátka na přežití téměř stoprocentní. Jeho velikost je nyní přibližně 32 cm.

35. týden
V 35. týdnu se zakulacují horní i dolní končetiny. U děťátek otočených nožičkama k pánvi se začíná se speciálními zevními hmaty, které mají docílit otočení děťátka. Velikost děťátka je přibližně 33 cm.

36. týden
Děťátko pokračuje v nacvičování dýchacích pohybů. Tělo děťátka je pokryto malými chloupky nazývanými lanugo a také tzv. vernix caseosa, což mu zajišťuje ochranu při pohybu v plodové vodě. Plodovou vodu již polyká. Velikost děťátka je přibližně 34 cm.
 

Informace o těhotenství
O těhotenství víme téměř vše. Máme pro vás podrobné informace o těhotenství, o jeho příznacích, o možných rizicích spojených s těhotenstvím. Nechybějí ani informace o těhotenství týden po týdnu. Dozvíte se mnoho důležitého o porodu a také o potratu. Máme pro vás i online rádce v oblasti antikoncepce, sterilizace či klimakteria.
WWW tipy
Pokud máte nepříjemné problémy s hemeroidy, zkuste řadu osvědčených přípravků. V dnešní době je velmi moderní bělení zubů. Zajímáte se o to jak léčit akné? Projděte si naše tipy. Zkuste nabídku z eshopu, který vám poradí tipy jak zhubnout. Řadu dívek i chlapců jistě zaujmou rady na akné. Dnes je velký problémem chřipka.
Rozhodla jste se pro umělé oplodnění? Doporučujeme vám využít odborných služeb centra asistované reprodukce EUROPE IVF International.