www.materstvi.com • informace o příznacích těhotenství, porod krok za krokem, rizika těhotenství, těhotenské testy

Mateřství a zdraví ženy online rádce

informační portál na téma těhotenství, potrat, porod, příznaky...

Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku je velmi nebezpečné infekční onemocnění. Je druhým nejčastějším typem nádoru u žen (po nádorech prsu). Celosvětově jde o druhou nejčastější příčinu úmrtí u žen do 45 let. Každý rok je na světě diagnostikováno přibližně 500 000 nových případů, z toho 270 000 případů končí úmrtím. V České republice je každý rok diagnostikováno přibližně 1 000 nových případů, z toho přibližně 400 žen tomuto onemocnění podlehne.

Nejdůležitějším faktorem vzniku je přítomnost viru HPV (Human Papilloma Virus). S touto infekcí se do věku 35 let setkají dvě ženy ze tří. Přítomnost viru přibližně 50-70% žen nezaznamená, protože jejich imunitní systém dokáže tyto viry zničit, a to v rozmezí několika měsíců až dvou let. Proto přítomnost viru HPV nevede vždy ke vzniku rakoviny děložního čípku. S HPV infekcí se během sexuálního života setká až 80% žen.

Typů HPV existuje více než 100. Přibližně 40 z nich se šíří pohlavním stykem, z toho 15 z nich zapříčiňují vznik rakoviny děložního čípku. Mezi rizikové patří zejména typy 16,18, 45 a 31.

Další rizikové faktory vzniku rakoviny děložního čípku:

  • brzký začátek sexuálního života
  • střídání sexuálních partnerů
  • nechráněný pohlavní styk
  • kouření
  • absence pravidelných gynekologických prohlídek

Zejména pravidelné gynekologické prohlídky jsou prevencí ke zjištění rakoviny děložního čípku. Ty by měla žena podstupovat minimálně jednou za rok. Vyšetření spočívá v pohmatovém vyšetření pánve a odběrech cytologických vzorků. Ty se poté odesílají do laboratoře na rozbor. Kvalita rozborů nemusí být však vždy stejná. Rozpoznání příznaků nádoru je mnohdy náročné a vyžaduje dostatečné zkušenosti laboranta. V případě, že žena tato vyšetření nepodstupuje, je velmi obtížné zachytit vznik nádoru včas. Vývoj onemocnění je dlouhodobý proces trvající řadu let. Doba mezi nákazou a vznikem nádoru může trvat i 20 let. Žena nemusí o onemocnění nic tušit, příznaky se totiž objevují až ve fázi pokročilého onemocnění. Patří mezi ně výtoky z pochvy, krvácení mimo období menstruace, bolesti při pohlavním styku, bolesti v podbřišku, poruchy vyprazdňování moči a stolice.

Prevence v podobě pravidelných gynekologických vyšetření je pro ženu jedinou možností včasného odhalení a úspěšné léčby onemocnění. Čím později dojde k diagnóze, tím je léčba obtížnější a méně úspěšná. Oproti tomu včasné stadium rakoviny děložního čípku končí u většiny pacientek úspěšným vyléčením.

Prevencí rakoviny děložního čípku je sexuální abstinence, což je v dnešní době pro ženy těžko únosné. Druhou možností je očkování. V České republice jsou v současnosti na trhu dvě vakcíny – Cervarix (je účinná proti virům HPV typu 16 a 18) a Silgard (je účinná proti virům HPV typu 6,11,16 a 18). Očkují se ženy a dívky ve věku od 9 do 26 let, postupně třemi injekcemi. Očkování není stoprocentní ochranou, ale zcela jistě riziko vzniku rakoviny děložního čípku výrazně snižuje.

Léčba nádorů zjištěných v časném stadiu spočívá v chirurgické operaci – odstranění dle rozsahu onemocnění. Léčba nádorů zjištěných v pozdním stadiu spočívá v ozařování nádoru. Ke každé pacientce je třeba přistupovat individuálně. Lékař vždy zváží metody léčby tak, aby případná rizika a nežádoucí účinky byly minimální.

Informace o těhotenství
O těhotenství víme téměř vše. Máme pro vás podrobné informace o těhotenství, o jeho příznacích, o možných rizicích spojených s těhotenstvím. Nechybějí ani informace o těhotenství týden po týdnu. Dozvíte se mnoho důležitého o porodu a také o potratu. Máme pro vás i online rádce v oblasti antikoncepce, sterilizace či klimakteria.
WWW tipy
Pokud máte nepříjemné problémy s hemeroidy, zkuste řadu osvědčených přípravků. V dnešní době je velmi moderní bělení zubů. Zajímáte se o to jak léčit akné? Projděte si naše tipy. Zkuste nabídku z eshopu, který vám poradí tipy jak zhubnout. Řadu dívek i chlapců jistě zaujmou rady na akné. Dnes je velký problémem chřipka.
Rozhodla jste se pro umělé oplodnění? Doporučujeme vám využít odborných služeb centra asistované reprodukce EUROPE IVF International.