www.materstvi.com • informace o příznacích těhotenství, porod krok za krokem, rizika těhotenství, těhotenské testy

Mateřství a zdraví ženy online rádce

informační portál na téma těhotenství, potrat, porod, příznaky...

Rizika v těhotenství

Období těhotenství se v každé rodině nese v duchu co možno největšího klidu. Těžké domácí práce, vláčení nákupních, u milovnic nočního života dočasný konec večírků, vale pití i kouření. Anebo utrum se sportem. Tak si obvykle představujeme nejdůležitější zásady, jimiž by se, v zájmu zdraví sebe i dítěte, měla řídit každá nastávající maminka. Všechna rizika, která za těmito omezeními vidíme samozřejmě patří mezi ta nejdůležitější a zároveň nejviditelnější. Stejně tak ale existuje i mnoho o poznání méně rozšířených rizik v těhotenství, která mohou narušit jeho zdárný průběh, a samozřejmě i vést k potratu. A právě jim se nyní budeme věnovat. Víte například, že v těhotenství se může jako nebezpečný ukázat třeba i sýr?

Podle dostupných čísel dnes každé čtvrté těhotenství končí předčasně. I když z toho polovina skončí v důsledku genetických příčin, s nimiž ani zdravá životospráva příliš nezmůže, a stejně tak neovlivníte svůj věk, jež dalším mimořádně rizikovým faktorem, stále před vámi bude ležet velice dlouhý seznam toho, na co by si každý nastávající rodič měl dát pozor.

Zůstaňme ale ještě na chvíli právě u věku. Optikou posledních výzkumů se ukazuje, že věk rodičky může mít na bezproblémový průběh těhotenství skutečně významný vliv. K samovolným potratům tak u žen před třicátým rokem dochází pouze asi v patnácti procentech případů. U pětatřicetiletých žen je toto riziko o deset procent vyšší, a u žen po čtyřicítce potom riziko potratu dokonce stoupá až na více než čtyřicet procent! Poučení je zde jasné – podceňovat rizikové faktory se v případě těhotenství ve „vyšším“ věku opravdu nemusí vyplatit.

Prvním z okruhů rizik v těhotenství mohou otázky spojené s výživou a životním stylem. Kromě zmíněného alkoholu a kouření (i pasivnímu – pobytu v zakouřeném prostředí) na černou listinu musíme přidat i kávu. Respektovaný britský výzkum tak v loňském roce například ukázal, že konzumace dvou šálků kávy denně zvyšuje riziko samovolného potratu až o polovinu.

Kromě toho je prokázáno, že důležitým rizikovým faktorem je i obezita. Nejenže zvyšuje riziko potratu, ale stejně tak může být zodpovědná i za některé vrozené vady plodu. Důrazně se proto doporučuje snažit se uhlídat co nejoptimálnější tělesnou váhu. Spokojené pohledy našich babiček na nastávající matky ládující se vším možným tak mohou být dokladem lásky a účasti na šťastné události, se zdravím ale mají společné jen máloco.

Samozřejmostí by rovněž mělo být užívání dostatečného množství vitamínů, přičemž musíme varovat především před nedostatkem kyseliny listové. A to jak v průběhu samotného těhotenství, tak i před vlastním oplodněním.

S tím souvisí i další často přehlížená rizika. Jedno z nich tak například představuje i nekvalitní a nedůsledná antikoncepce. Nejde zde jen o to, že některé druhy hormonální antikoncepce mohou poškozovat vaše játra, ale především o skutečnost, že nedoléčené pohlavní choroby v těhotenství patří k nejvíce rizikovým faktorům.

Pokud jde o možné rizikové choroby, dejte si pozor i na o něco prozaičtější nemoci – zarděnky a spalničky mohou nejen výrazně zvýšit riziko potratu, ale v neposlední řadě i způsobit těžké vrozené vady.

Vraťme se ale k jídelníčku. Fakt, že lékaři těhotným ženám doporučují, aby se v každém případě vyhnuli nedostatečně tepelně ošetřenému masu překvapí zřejmě jen málokoho. Jako rizikové, z hlediska možné infekce různými bakteriemi (například listerie) se ale stejně doporučuje nejíst sushi a obecně ryby. Ty totiž mohou být zdrojem zdraví nebezpečné rtuti. Nemáme zde přitom na mysli pouze bůhví odkud vylovené ryby nakoupené na cizích tržištích, ale i ryby které jsou nám blíže – třeba tuňáka v konzervě.

Jako přece jenom o něco překvapivější se pak ukazuje i doporučení, aby se těhotné ženy raději vyhnuly měkkým sýrům typu brie nebo gorgonzola, jež mohou být nebezpečné opět kvůli listerii.

Na závěr se bohužel musíme věnovat i domácím mazlíčkům. Je-li součástí vaší domácnosti i kočka, přenechte starost o její písek někomu jinému, a pokud vaše kočka po večerech chodí ven, uděláte nejlépe, když ji na celou dobu vašeho těhotenství přesunete do úplně jiného bytu. Existuje zde totiž nebezpečí, že se od myší nebo ptáků nakazí pro těhotné smrtelnou chorobou – toxoplazmózou.

Informace o těhotenství
O těhotenství víme téměř vše. Máme pro vás podrobné informace o těhotenství, o jeho příznacích, o možných rizicích spojených s těhotenstvím. Nechybějí ani informace o těhotenství týden po týdnu. Dozvíte se mnoho důležitého o porodu a také o potratu. Máme pro vás i online rádce v oblasti antikoncepce, sterilizace či klimakteria.
WWW tipy
Pokud máte nepříjemné problémy s hemeroidy, zkuste řadu osvědčených přípravků. V dnešní době je velmi moderní bělení zubů. Zajímáte se o to jak léčit akné? Projděte si naše tipy. Zkuste nabídku z eshopu, který vám poradí tipy jak zhubnout. Řadu dívek i chlapců jistě zaujmou rady na akné. Dnes je velký problémem chřipka.
Rozhodla jste se pro umělé oplodnění? Doporučujeme vám využít odborných služeb centra asistované reprodukce EUROPE IVF International.