www.materstvi.com • informace o příznacích těhotenství, porod krok za krokem, rizika těhotenství, těhotenské testy

Mateřství a zdraví ženy online rádce

informační portál na téma těhotenství, potrat, porod, příznaky...

Spolehlivost a bezpečnost antikoncepce

V dnešní době je na trhu široká škála antikoncepce. Při rozhodování o vhodné variantě ochrany proti početí hraje roli nejen věk, zdravotní stav, finanční možnosti, ale především její spolehlivost a bezpečnost při užívání. Spolehlivost antikoncepčních metod se stanovuje pomocí tzv. Pearlova indexu. Číslo z něj stanovené vyjadřuje počet otěhotnění v průběhu jednoho roku u sta žen, které testovaly stejný typ antikoncepční metody. Čím nižší číslo u dané metody vyjde, tím je tato metoda spolehlivější.

Přehled antikoncepčních metod podle Pearlova indexu:

Nechráněný pohlavní styk85
Metoda plodných a neplodných dnů24
Přerušovaná soulož23
Spermicidní látky3-21
Poševní pesar2-15
Kondom2-12
Nitroděložní tělísko0,8-3
Sterilizace ženy0,4
Sterilizace muže0,15

 

Spolehlivost a bezpečnost hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce patří mezi nejvíce využívané formy. Jde o velmi spolehlivou antikoncepční metodu. Pearlův index se pohybuje mezi 0 až 5. Dnešní hormonální antikoncepce je jednoduchá na užívání, bezpečná, s minimem nežádoucích vedlejších účinků, bez vlivu chuti na sex. Je vyhovující pro většinu žen a to i při dlouhodobém používání.

Mezi zápory hormonální antikoncepce patří podmínka jejího pravidelného užívání, interakce s některými léky (např. antibiotiky) a mírně zvýšené riziko vzniku krevních sraženin při jejím užívání. 

Zcela nevhodná je hormonální antikoncepce pro ženy:

  • které trpí či trpěly v minulosti nádorovým onemocněním, jehož růst je podporován ženskými pohlavními hormony
  • které prodělaly hlubokou žilní trombózu nebo embolii
  • které trpí vrozenými chorobami se zvýšenou srážlivostí krve
  • které trpí akutním onemocněním jater nebo chronickým onemocněním jater
  • které trpí neléčeným vysokým krevním tlakem

Jak už bylo zmíněno, spolehlivost hormonální antikoncepce závisí především na pravidelnosti a správnosti jejího užívání. Mezi nejčastější chyby při užívání patří opomenutí užití tablety, nepravidelnost v užívání (následkem čehož dochází ke kolísání hladiny hormonů v těle) nebo chybný začátek užití antikoncepce.

Při užívání hormonální antikoncepce se zvyšuje riziko vzniku žilní trombózy, neboť estrogeny v tabletách obsažené zvyšují srážlivost krve. Estrogeny také zvyšují riziko vzniku karcinomů závislých na hormonech, např. karcinom vnitřní výstelky dělohy. Ovšem hormonální antikoncepce zase snižuje riziko vzniku rakoviny vaječníků a děložní sliznice.

Hormony v těle mohou také ovlivňovat účinky různých léků a obráceně. Zvlášť citlivé bývají léky jako antibiotika nebo antiepileptika. Při předepisování těchto léků by žena měla informovat svého lékaře, že užívá antikoncepci. Naopak při výběru antikoncepce by měla žena nahlásit svému gynekologovi, jaké užívá léky.

Nevýhodou hormonální antikoncepce je, že nebrání přenosu pohlavních chorob.

Spolehlivost a bezpečnost metody plodných a neplodných dnů

Spolehlivost této metody není nijak velká. Navíc je poměrně náročná, neboť vyžaduje sledování měsíčního cyklu a správné určení ovulace, např. podle kalendářové metody nebo ovulačních testů.

Spolehlivost a bezpečnost přerušované soulože

Tato metoda je u nás poměrně oblíbená, avšak je nutné říci, že není příliš spolehlivá. A navíc klade vysoké nároky na sebekontrolu muže.

Spolehlivost a bezpečnost spermicidních látek

Vyskytují se ve formě tablet, čípků, krémů nebo tamponů, které se před pohlavním stykem zavádí do pochvy. Výhodou této metody je finanční dostupnost, ale nevýhodou nízká spolehlivost. Ani z pohledu bezpečnosti není tato metoda dobrou volbou, neboť dochází k častým výskytům zánětů v důsledku narušení přirozené poševní mikroflóry.

Spolehlivost a bezpečnost poševního pesaru

Poševní pesar je oblíbený především u žen, kterým nevyhovuje hormonální antikoncepce nebo párům, ve kterých je muž např. alergický na kondom. Jeho výhodou je možnost opakovaného použití. Nevýhodou je obtížné zavádění.

Spolehlivost a bezpečnost kondomu

Jeho nespornou a velkou výhodou je ochrana i před pohlavními chorobami. Jde také o finančně snadno dostupnou metodu. Spolehlivost však není příliš vysoká, hrozí např. sklouznutí nebo prasknutí kondomu. Kondom je v dnešní době velmi oblíbenou metodou a nejpoužívanější mužskou antikoncepční metodou.

Spolehlivost a bezpečnost nitroděložního tělíska

Spolehlivost této antikoncepční metody je velmi vysoká. Navíc je vhodná i při kojení, protože nemá negativní vliv na tvorbu mléka ani vývoj dítěte. Další výhodou je jednoduché použití a dlouhá doba použitelnosti. Nevýhodou může být jednorázová finanční náročnost a povinné lékařské prohlídky. Nitroděložní tělísko se většinou zavádí na dobu pěti let.

Spolehlivost a bezpečnost sterilizace

Stejně jako u žen, i u mužů způsobuje tato metoda trvalou neplodnost. Používá se proto pouze u žen, které už nechtějí mít děti nebo u starších lidí.

Informace o těhotenství
O těhotenství víme téměř vše. Máme pro vás podrobné informace o těhotenství, o jeho příznacích, o možných rizicích spojených s těhotenstvím. Nechybějí ani informace o těhotenství týden po týdnu. Dozvíte se mnoho důležitého o porodu a také o potratu. Máme pro vás i online rádce v oblasti antikoncepce, sterilizace či klimakteria.
WWW tipy
Pokud máte nepříjemné problémy s hemeroidy, zkuste řadu osvědčených přípravků. V dnešní době je velmi moderní bělení zubů. Zajímáte se o to jak léčit akné? Projděte si naše tipy. Zkuste nabídku z eshopu, který vám poradí tipy jak zhubnout. Řadu dívek i chlapců jistě zaujmou rady na akné. Dnes je velký problémem chřipka.
Rozhodla jste se pro umělé oplodnění? Doporučujeme vám využít odborných služeb centra asistované reprodukce EUROPE IVF International.