www.materstvi.com • informace o příznacích těhotenství, porod krok za krokem, rizika těhotenství, těhotenské testy

Mateřství a zdraví ženy online rádce

informační portál na téma těhotenství, potrat, porod, příznaky...

Těhotenský test

Těhotenský test slouží k potvrzení či vyvrácení těhotenství. V dnešní době jsou u žen tyto testy velmi oblíbené, protože jim zajistí rozpoznání těhotenství v klidu a soukromí domova. Lze je sehnat v každé lékárně, jejich použit je velmi jednoduché a cenově jsou testy dostupné.

Princip těhotenských testů spočívá ve stanovení přítomnosti těhotenského hormonu HCG v moči. Tento hormon je totiž v těle těhotné ženy produkován buňkami vyvíjející se placenty. Jeho koncentrace velmi rychle stoupá v prvních týdnech po otěhotnění. Přičemž vrchol jeho hladiny v krvi či moči je kolem 9. až 10. týdne. Zhruba v 16. týdnu se hladina hormonu HCG ustálí na určité množství. Balení těhotenského testu většinou obsahuje diagnostický proužek, který se vloží do vzorku moči. Během několika minut se na proužku objeví výsledek testu. Jedna čárka označuje negativní výsledek těhotenství. Dvě čárky označují kladný výsledek těhotenství. V případě, že se na proužku neobjeví žádná svislá čárka, je test nefunkční.

Těhotenský test je možné použít již týden po oplodnění. K uhnízdění vajíčka totiž dochází během sedmi dnů. Pokud test provedete v kratší době než týden po oplodnění, bude jeho výsledek značně nejistý. V čím delší době po oplodnění jej provedete, tím jistější výsledek získáte. Spolehlivost těhotenských testů se v dnešní době pohybuje mezi 90 až 100%. Mezi nejznámější těhotenské testy patří např. Baby test, Mamatest, Premium 2, For you hCG a další. Těhotenské testy se liší citlivostí (tzn. od jaké doby po oplodnění lze test spolehlivě provést), dobou testování, způsobem provedení testu, rychlostí výsledku, ale i cenou. Cena se pohybuje od 30 do 300 Kč.

Existuje několik těhotenských testů - klasické (zjišťující přítomnost hormonu HCG v moči), ale také ovulační nebo kombinované testy. Ovulační testy fungují na stejném principu jako testy těhotenské. Avšak v tomto případě se sleduje přítomnost LH hormonu v moči. Ten se totiž v těle ženy objevuje několik hodin před ovulací, protože podporuje uvolnění vajíčka z vaječníku. Pokud se uvolnění vajíčko spojí se spermií, dochází následně k jeho oplodnění. Použití ovulačního testu má většinou dva důvody. Prvních z nich je ten, touží-li žena otěhotnět a zatím se jí to nedaří. Pomocí ovulačního testu tak zjistí přesnou dobu ovulace. Během ní má totiž největší šanci otěhotnět. Druhým důvodem použití ovulačního testu je opačný případ, tzn. pokud žena nechce otěhotnět. V tomto případě si lehce zjistí dobu ovulace, během které se bude po dobu přibližně jednoho týdne vyhýbat rizikovému pohlavnímu styku.

Včasné stanovení těhotenství je důležité především kvůli správné životosprávě nastávající maminky. Těhotná žena by měla okamžitě přestat kouřit, pít alkohol a kávu, případně užívat po poradě s lékařem určité léky. Dobré je upravit životosprávu tak, aby byla bohatá na dostatek vitaminů a minerálů. Nastávající mamince také prospívá pohyb na čerstvém vzduchu, dostatečné pohybové aktivity a vydatný spánek a odpočinek. Včasné stanovení těhotenství je důležité i pro ženy, pro které je takové těhotenství nechtěné. V případě umělého přerušení těhotenství hraje roli právě jeho včasné zjištění.

Stoprocentní jistotu, že jste těhotná, získáte po vyšetření u svého gynekologa. V ojedinělých případech se může stát, že těhotenský test vyjde negativní, i když jste skutečně těhotná. Nedostaví-li se Vám v takovém případě menstruace, opakujte test později nebo navštivte svého gynekologa. Těhotenský test může v ojedinělých případech vyjít pozitivní v případě, že nejste těhotná. Pro stoprocentní výsledek je lepší stanovení hormonu HCG z krve, což Vám zajistí právě Váš gynekolog.

Informace o těhotenství
O těhotenství víme téměř vše. Máme pro vás podrobné informace o těhotenství, o jeho příznacích, o možných rizicích spojených s těhotenstvím. Nechybějí ani informace o těhotenství týden po týdnu. Dozvíte se mnoho důležitého o porodu a také o potratu. Máme pro vás i online rádce v oblasti antikoncepce, sterilizace či klimakteria.
WWW tipy
Pokud máte nepříjemné problémy s hemeroidy, zkuste řadu osvědčených přípravků. V dnešní době je velmi moderní bělení zubů. Zajímáte se o to jak léčit akné? Projděte si naše tipy. Zkuste nabídku z eshopu, který vám poradí tipy jak zhubnout. Řadu dívek i chlapců jistě zaujmou rady na akné. Dnes je velký problémem chřipka.
Rozhodla jste se pro umělé oplodnění? Doporučujeme vám využít odborných služeb centra asistované reprodukce EUROPE IVF International.