www.materstvi.com • informace o příznacích těhotenství, porod krok za krokem, rizika těhotenství, těhotenské testy

Mateřství a zdraví ženy online rádce

informační portál na téma těhotenství, potrat, porod, příznaky...

Ženská sterilizace

Sterilizace je v současné době nejúčinnější metodou nehormonální antikoncepce. Sterilizace se dá provést také u mužů. Teď se však zaměříme na sterilizaci žen.

Zákrok spočívá v uzavření vejcovodů, čímž se zamezí přenosu vajíčka z vaječníků do dělohy. V děloze tak nedojde ke spojení vajíčka se spermiemi. Protože vajíčko se nemá kam pohybovat, ženské tělo ho postupně rozloží. V současné době se nejčastěji využívá laparoskopická metoda, při které se prostorem nad pupkem malým vpichem do těla zavede tenké optické zařízení a chirurgický nástroj. Elektrickým proudem se přeruší oba vejcovody. Celý proces trvá přibližně 15 minut. Laparoskopická metoda je velmi šetrná a účinná. Komplikace bývají výjimečné. Provádí se většinou v celkové anestezii s nutností jednodenní hospitalizace.

Kromě laparoskopické metody lze vejcovody přerušit ještě otevřením břišní stěny nebo otevřením dělohy. Metoda otevřením dělohy se však téměř nepoužívá, protože výsledek neplodnosti nebývá stoprocentní. Další metodou, která se poměrně často používá, je sterilizace v průběhu císařského řezu u porodu. Ta spočívá v podvázání vejcovodů klasickými stehy.

V České republice se sterilizace žen provádí velmi málo. Muži i ženy zaujímají všeobecně ke sterilizaci negativní postoj. Ba dokonce jej mylně zaměňují za kastraci. Tyto obavy jsou však mylné, protože sterilizace nijak nenarušuje sexuální život, činnost vaječníků ani menstruační cyklus. Druhým důvodem nízkého počtu sterilizací je obtížné úřední vyřízení, resp. povolení zákroku. Sterilizace je totiž u nás povolena pouze ze zdravotních důvodů. Podle vyhlášky z roku 1972 může sterilizaci podstoupit:

  1. žena mladší 35 let se čtyřmi dětmi
  2. žena starší 35 let se třemi dětmi
  3. žena trpící chorobou, která ohrožuje zdraví nenarozeného dítěte
  4. žena, jejíž těhotenství by ji ohrozilo na životě
  5. žena trpící chorobou, která vede trvale k interrupci
  6. žena po třetím císařském řezu (Těhotná žena, která prodělala již tři císařské řezy, je vystavena velkému riziku, že děloha praskne při porodu nebo i během těhotenství.)

Každoročně lékaři v České republice provedou zhruba 4 000 sterilizací žen. K jejímu provedení je však nezbytný písemný souhlas ženy a schválení sterilizační komise. Rozhodnutí o sterilizaci musí ženy pečlivě zvážit. Přerušení vejcovodů je totiž nevratné a obnovení plodnosti je téměř nemožné. Výsledek chirurgického odstranění sterilizace nebývá příliš úspěšný. Pohybuje se v rozmezí 43% – 88%.

Novinkou v oblasti sterilizace žen je metoda dočasného ucpání vejcovodů pomocí gelové hmoty. Tato hmota velmi připomíná kontaktní čočky. Při této metodě se dvě gelové zátky zavedou do vejcovodů v oblasti vyústění do dělohy. Poté tato gelová hmota nabobtná, čímž dojde k totálnímu ucpání vejcovodů. Výhodou této metody je, že z těchto gelových zátek vystupují do dělohy tenká vlákna, díky kterým lze zátky kdykoliv odstranit. V případě, že se žena rozhodne využít své plodnosti, je jí tato možnost kdykoliv umožněna.

Všeobecně lze konstatovat, že sterilizaci podstupují ve větší míře ženy, a to i přes fakt, že sterilizace mužů je podstatně jednodušším a také cenově dostupnějším zákrokem. To si lze vysvětlit jednoduše. Plodnost je totiž pro muže psychickou oporou a důkazem sexuální potence a toho se vzdávají jen velmi těžko. Přitom ve světě je sterilizace mužů poměrně častou a oblíbenou metodou antikoncepce. Využívají ji nejvíce v Holandsku, Velké Británii nebo ve Spojených státech.

Informace o těhotenství
O těhotenství víme téměř vše. Máme pro vás podrobné informace o těhotenství, o jeho příznacích, o možných rizicích spojených s těhotenstvím. Nechybějí ani informace o těhotenství týden po týdnu. Dozvíte se mnoho důležitého o porodu a také o potratu. Máme pro vás i online rádce v oblasti antikoncepce, sterilizace či klimakteria.
WWW tipy
Pokud máte nepříjemné problémy s hemeroidy, zkuste řadu osvědčených přípravků. V dnešní době je velmi moderní bělení zubů. Zajímáte se o to jak léčit akné? Projděte si naše tipy. Zkuste nabídku z eshopu, který vám poradí tipy jak zhubnout. Řadu dívek i chlapců jistě zaujmou rady na akné. Dnes je velký problémem chřipka.
Rozhodla jste se pro umělé oplodnění? Doporučujeme vám využít odborných služeb centra asistované reprodukce EUROPE IVF International.